گالری تصاویر
پیوندهای مهم
اخبار > شرکت آقای فغانی در کنفرانس بین المللی "تفکرات دینی اسلامی: در ابعاد ملی، منطقه ای و جهانی


  چاپ        ارسال به دوست

خبر کنفرانس

شرکت آقای فغانی در کنفرانس بین المللی "تفکرات دینی اسلامی: در ابعاد ملی، منطقه ای و جهانی

    روز پنجشنبه مورخ 16 مهرماه 1394 در شهر باستانی بولقار واقع در 200 کیلومتری شهر قازان مرکز جمهوری تاتارستان فدراسیون روسیه، کنفرانس بین المللی علمی و عملی "تفکرات دینی اسلامی: در ابعاد ملی، منطقه ای و جهانی" از سوی اداره مرکزی امور دینی مسلمانان فدراسیون روسیه، بنیاد حمایت از علوم اسلامی، فرهنگ و آموزش دانشگاه فدرال قازان و اداره امور دینی مسلمانان جمهوری تاتارستان برگزار شد. در این مراسم که مفتیان و امامان جماعت و میهمانان از سراسر روسیه، قزاقستان، ترکیه، عراق، اردن، سوریه، مصر، آذربایجان و ... حضور داشتند آقای محسن فغانی سرپرست محترم سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران نیز بنا به دعوت مفتی اعظم تاتارستان در این کنفرانس شرکت نمود.

          در مراسم فوق که همزمان اولین دوره قرائت صحیح قرآن نیز افتتاح شد،  رافیک محمدشین رئیس دانشگاه اسلامی روسیه اعلام نمود این دوره برای امامان مساجد بوده و هدف آن نه قرائت قرآن بلکه آموزش صحیح قرائت و صوت و تعمق در آن است و اینکه دیگر آنکه نیازی نباشد برای چنین دوره هایی طلاب و امامان جماعت به خارج از کشور سفر کنند و لذا این جمهوری تمایل دارد از فعالان مذهبی کشورهای دیگر برای تدریس در مقاطع مختلف در آکادمی علوم اسلامی دعوت نماید.

آقای شایمیف اولین رئیس جمهور تاتارستان و مشاور دولتی میننیخانوف با اشاره به تاریخچه منطقه بولقار و ورود اسلام برای اولین بار به روسیه از این منطقه اعلام داشت که احیای این منطقه و تاسیس آکادمی علوم اسلامی بولقار مورد نظر آقای پوتین رئیس جمهور روسیه نیز می باشد و از دیگر اهداف توسعه این منطقه، توسعه تعالیم دینی و اسلامی سنتی مذهب حنفی برای جلوگیری از نفوذ افراط گرایان می باشد.

شایمیف با اشاره به اینکه قبل از فروپاشی شوروی، در تاتارستان تنها 24 مسجد وجود داشته و این تعداد هم اینک به بیش از 1500 مسجد رسیده است، درخواست نمود که جهت تاسیس آکادمی علوم اسلامی در بولقار و تاسیس مرکز زبان عربی نیز کشورهای اسلامی همکاری و حمایت نمایند.

آقای شایمیف با اشاره به اهمیت احیاء میراث تاریخی تاتارستان تصریح کرد با دولت جمهوری اسلامی ایران همکاری داشته اند و با مساعدتهای ریاست جمهوری اسلامی ایران توانسته اند برای تکمیل آثار و کتب قدیمی خود، نسخه هایی را که در کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران وجود داشته است بصورت کپی و میکرو فیلم از ایران تحویل بگیرند که این کمک خیلی بزرگی در پیشبرد اهدافشان بوده است.

کامیل سامیگوللین مفتی تاتارستان نیز با اشاره به تاریخ بولقار، از ابن فضلان بعنوان اولین فرستاده اسلام به این منطقه و همچنین شیخ مرجانی تجلیل نمود.

رستم میننیخانوف رئیس جمهور تاتارستان با اشاره به اضافه شدن این منطقه به فهرست آثار تاریخی یونسکو با تلاش آقای شایمیف، از اهمیت مبارزه با افراط گرایی و توسعه آموزشهای علوم دینی بصورت صحیح برای مقابله با جریانات افراطی، پروژه ساخت آکادمی علوم اسلامی بولقار، افتتاح مسجد جامع مسکو، همکاری با کشورهای اسلامی در همه زمینه ها، امکان بوجود آمدن بیش از 30 هزار فرصت شغلی در پروژه آکادمی اسلامی بولقار، دوره 6 ماهه آموزش صحیح قرائت قرآن در بولقار، دعوت به همکاری و حمایت همه از پروژه آکادمی علوم اسلامی، دعوت از بزرگان دینی برای تدریس و حمایت از  آکادمی علوم اسلامی سخن گفت.

آقای راویل عین الدین رئیس اداره مرکزی امور دینی مسلمانان فدراسیون روسیه و مفتی اعظم روسیه هم در مورد فعالیتهای مذهبی در روسیه، افتتاح مسجد جامع مسکو، حضور مقامات عالیرتبه کشورهای جهان و بویژه شخص پوتین رئیس جمهور روسیه در افتتاحیه این مسجد، مبارزه با افراط گرایی، لزوم تاسیس آکادمی علوم اسلامی بولقار و دعوت از همه کشورهای اسلامی برای مشارکت در ساخت و فعالیت این آکادمی سخن گفت.


١٣:٣٢ - 1394/07/18    /    شماره : ٣٦١٦٤٨    /    تعداد نمایش : ٢٣٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران