گالری تصاویر
پیوندهای مهم
اخبار > سخنرانی آقای فغانی در کنفرانس بین المللی حفظ و توسعه زبان و فرهنگ دانشگاه فدرال قازان


  چاپ        ارسال به دوست

کنفرانس

سخنرانی آقای فغانی در کنفرانس بین المللی حفظ و توسعه زبان و فرهنگ دانشگاه فدرال قازان

  روز چهارشنبه مورخ 22 مهرماه 1394 در دانشکده زبان و ارتباطات فرهنگی دانشگاه فدرال قازان چهارمین کنفرانس بین المللی "حفط و توسعه زبان و فرهنگ" برگزار گردید.

            در این کنفرانس که هر ساله توسط دانشگاه فدرال برگزار می گردد بیش از 400 نفر شامل نمایندگان پارلمان تاتارستان، اساتید و دانشمندان روسیه و کشورهای خارجی منجمله جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، آمریکا، آلمان، انگلستان، اتریش، اوکراین، ارمنستان، آذربایجان، ازبکستان، قزاقستان و ....، نمایندگان دیپلماتیک خارجی و دانشجویان این دانشگاه حضور داشتند.

در این کنفرانس، آقای محسن فغانی سرپرست محترم سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران نیز که به دعوت آقای رادیف زمالتدینوف رئیس دانشکده زبان و ارتباطات فرهنگی دانشگاه فدرال قازان آقای در این کنفرانس شرکت کرده بود در خصوص اهمیت حفظ زبان و فرهنگ ملی سخنرانی نمود.

متن سخنرانی ایشان به شرح زیر می باشد: 

 

بسم الله الرحمن الرحیم

سخنرانی جناب آقای محسن فغانی سرپرست سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در قازان

در چهارمین همایش بین المللی نگه داری و توسعه زبانها و فرهنگها

دانشگاه فدرال قازان  22 مهرماه 1394

 

جناب آقای جمال الدین اف

رئیس محترم انستیتو زبان شناسی و روابط بین الملل دانشگاه فدرال قازان

نمایندگان محترم پارلمان، حضار گرامی

زبان و فرهنگ هر ملت شناسنامه هویت هر ملت و همانند روحی برای بدن به شمار می رود که بدون آن، بدن امکان ادامه حیات ندارد. مجموعه اعتقاد‌ها و رفتارهای مشترک افراد جامعه که از نسلی به نسل بعد منتقل می‌شود، نمایانگر جایگاه و ارزش تاریخی آن ملت است.

برقراری ارتباط با دیگران و انتقال فرهنگی به دیگران که رمز حیات، دوام و بالندگی فرهنگ است، تنها از راه زبان امکان پذیر است. لذا زبان عامل پیوند مردم زمان حال به گذشته تاریخی آنهاست.

ارتباط زبانی آدمیان به سه شیوه اساسی صورت می‌گیرد. شیوه نخست، زبان گفتاری است . دومین شیوة ارتباط، زبان نوشتاری است و سومین روش نیز زبان جسمانی است که از ادب عامیانه گرفته شده است و به معنای برقراری ارتباط، با حرکات دست و صورت و ایما و اشاره است.

فرهنگ و زبان زمانی پویا و زنده خواهد ماند که بتواند در برابر رقبا از خود حفاظت نماید. در این صورت خواهد توانست بر سایر فرهنگها نیز اثر گذاشته و جایگاه خود را تقویت نماید.

اهمیت زبان مادری و حفظ آن به حدی است که سازمان فرهنگی یونسکو، 21 فوریه را به عنوان روز زبان مادری برسیمیت شناخته و از سال 2000 میلادی در کشورهای جهان از جمله جمهوری اسلامی ایران گرامی داشته می شود.

گرچه آموزش و فراگیری زبان رسمی و حتی زبان بین المللی از اهمیت زیادی برخوردار می باشد، ولی این امر نباید مانع تلاش برای حفظ و تقویت زبان مادری و زبان نیاکان گردد.

هر زبان حاوی اطلاعات، فرهنگ و شاخصه های تمدنی جوامع است که از دست دادن و به فراموشی سپردن آن موجب از دست رفتن بخشی از سوابق تمدنی ملتها گردیده و وحدت و انسجام تمدنی را با چالش مواجه می نماید.

  نادیده انگاشتن دانش بومی نهفته در زبان و اذهان مردم منطقه، همچنین بلااستفاده گذاشتن تجارب و نشنیدن روایات، افکار و عادات و سنن مردم بومی در هر زمینه،  خطرات جبران ناپذیری برای مردم آن کشور خواهد داشت.

جناب رئیس

حضار محترم

اندیشمندان گرامی

وجود کلمات و اصطلاحات متعدد فارسی در زبان تاتاری در حوزه علمی و دینی و همچنین تشابهات فرهنگی در بین مردم ایران و تاتارستان، نشان دهنده ارتباطات وسیع، نزدیک و همه جانبه بین دو ملت ایران و تاتارستان در گذشته و همچنین بستری مساعد برای احیای این ارتباطات سودمند بین دوملت در آینده به شمار می رود.

همانگونه که جناب آقای شایمیف اولین رئیس جمهور محترم تاتارستان در همایش اخیر در شهر باستانی بولقار اشاره نمودند، برای احیاء میراث تاتارستان با دولت جمهوری اسلامی ایران همکاری داشته اند و با مساعدتهای ریاست جمهوری ایران توانسته اند برای تکمیل آثار و کتب قدیمی خود، نسخه هایی را که در کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران وجود داشت بصورت کپی و میکرو فیلم از ایران تحویل بگیرند که این کمک خیلی بزرگی در پیشبرد اهدافشان بوده است.

امیدواریم این همکاری های برای توسعه مناسبات دوجانبه و تقویت دوستی بین دو ملت ادامه داشته باشد.

از توجه شما سپاسگذارم 

 

 


١٤:١٨ - 1394/07/25    /    شماره : ٣٦٢٦٨١    /    تعداد نمایش : ٤١٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران