گالری تصاویر
پیوندهای مهم
اخبار > حضور آقای فغانی سرپرست سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس دانشگاه فرهنگ و هنر


  چاپ        ارسال به دوست

خبر کنفرانس

حضور آقای فغانی سرپرست سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس دانشگاه فرهنگ و هنر

بسمه تعالی

سخنرانی افتتاحیه جناب آقای محسن فغانی

سرپرست سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در «کنفرانس بین المللی سیاست فرهنگی دولت و آموزش به عنوان بخشی از راهبرد امنیت ملی روسیه»
تحت عنوان : سیاست فرهنگی ج.ا.ایران

 دانشگاه فدرال قازان 23 مهر 1394

آقای محسن فغانی سرپرست سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در قازان به دعوت آقای یوسوپوف رئیس دانشکده فرهنگ و هنر دانشگاه قازان، 15 اکتبر سال 2015 در مراسم افتتاحیه کنفرانس بین المللی علمی و عملی " سیاست دولتی فرهنگی و آموزش به عنوان بخش استراتژی امنیت ملی فدراسیون روسیه" شرکت و در خصوص سیاست فرهنگی در جمهوری اسلامی ایران سخنرانی نمود.

ایشان در این سخنرانی کوتاه به مسائلی همچون اهمیت توجه به امنیت ملی و ارتباط آن با فرهنگ، ویژگیهای امنیت فرهنگی، اصول سیاست فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و ایجاد تحولی مثبت بعد از انقلاب اسلامی ایران پرداخت که متن آن به شرح زیر می باشد.  

 

 

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای رئیس

حضار محترم، اندیشمندان گرامی

گرچه موضوع امنیت ملی و ارتباط آن با مقوله فرهنگ، بحثی است كه پیشینه قابل ملاحظه ای ندارد، ولی اینک با توجه به رخدادهای جهانی اخیر در عرصه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و...، لزوم توجه به مسئله امنیت ملی و تدارك اقدامات زیر ساختی فرهنگی، از اهمیت زیادی برخورد شده است.

امنیت فرهنگی نیز از راه تقویت و اصلاح فرهنگ ملی به دست می آید. به این معنی که پایه بحث امنیت فرهنگی، فرهنگ ملی خواهد بود.

فرهنگ ملی برای تامین هدف امنیت فرهنگی باید پنج ویژگی داشته باشد که عبارتند از:

1-    هویت آفرین باشد،

2-   انسجام آفرین باشد،

3-  رشد آفرین باشد،

4-    تمدن آفرین باشد،

5-   و نهایتا اینکه انسان آفرین باشد.

ذکر یک نکته ضروری است و آن هم اینکه اگر جامعه ای احساس کند؛ که پایه ها، هنجارها، اصول، ارزش ها و در حقیقت، ریشه های فرهنگی اش مورد تهاجم نیست، دیگر، از فرهنگ خود، صیانت لازم را نخواهد کرد و فرهنگ رشد نخواهد داشت.

بر این اساس، در شرایطی که تضارب، چالش، اضطراب و نگرانی وجود دارد؛ چه بسا، شرایط رشد و تعالی فرهنگی بهتری نیز به وجود آید.

با افزایش مراکز و نهادهای مختلف فرهنگی تاثیرگذار بر انسانها و عبور آن از خانواده، مدرسه و گروه دوستان به ابزارهائی چون تلویزیون، اینترنت، تلفن همراه با برنامه ها و نرم افزارهای مختلف و امکان تاثیرگذاری فرهنگ های مختلف بر افراد، نقش و جایگاه دولت به عنوان وحدت بخش فرهنگی و نهادی جهت کنترل کلی حرکت و مسیر فرهنگی جامعه از اهمیت زیادی برخوردار می گردد.

            نگاه‌ به‌ فرهنگ‌ بعنوان‌ يكي‌ از زمينه‌هاي‌ اصلي‌ توسعه‌ و امكان‌ مديريت‌ فرهنگي‌ براي‌ تغيير در عناصر فرهنگي‌ و دستيابي‌ به‌ اهداف‌ از پيش‌ تعيين‌ شده‌ و توجه‌ به‌ نقش‌ دولت‌ها در برنامه‌ ريزي‌ فرهنگي‌ بستر مناسبي‌ براي‌ شكل‌گيري‌ مفهوم‌ سياست‌ فرهنگي‌ بوجود آورده‌ است‌.

سياست‌ فرهنگي‌ نوعي‌ توافق‌ رسمي‌ و اتفاق‌ نظر مسؤلان‌ و متصديان‌ امور در تشخيص‌، تعيين‌ و تدوين‌ مهمترين‌ اصول‌ و اولويت‌هاي‌ لازم‌ و ضروري‌ در فعاليت‌ فرهنگي‌ مي‌باشد و راهنما و دستورالعملي‌ براي‌ مديران‌ فرهنگي‌ خواهد بود.

متقابلا، هر گاه‌ دولتها و سازمانهاي‌ رسمي‌ از مسير فرهنگي‌ مردم‌ جدا افتاده‌ و مسیر دیگر و یا متقاوت و متضادی با مردم اختیار کرده اند و یا هرگاه‌ مردم‌ به‌ دلايل‌ متعدد جغرافيايي‌، اقتصادي‌، سياسي‌، روحي‌ و نظاير آن‌ از تشكل‌ و تعامل‌ فرهنگي‌ دور و پراكنده‌ شده‌اند، فرهنگ‌ جريان‌ مطلوب‌ و كمال‌ يافته‌ خويش‌ را كم‌ و بيش‌ از دست‌ داده‌ و چه‌ بسا به‌ انقطاع‌ و گسيختگي‌ مبتلا شده‌ است.

جناب آقای رئیس

حضار محترم

يكي از نتايج برجسته سياست‌هاي فرهنگي پس از انقلاب اسلامي ایران، ايجاد روحيه خودباوري و هويت‌يابي فرهنگي است. با نگاهي به قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران روشن مي‌شود كه اصول سياست‌هاي فرهنگي نظام جمهوري اسلامي بر اساس مهم‌ترين هدف نظام يعني رشد و تعالي انسان و روح تعهد، تدوين شده است.

            بر این اساس، اصول سياست‌هاي فرهنگي جمهوري اسلامي نيز بر اساس سه اصل اساسي زير پايه گذاراي شده است:

الف. توجه به كرامت و جايگاه والاي انسان و تلاش در جهت رشد معنوي او

ب‌. توجه به معارف غني اسلامي و ايمان و اعتقاد به ظرفيت بالاي دين اسلام در تأمين سعادت مادي و معنوي انسان

ج. توجه به تقويت روحيه خودباوري و سعي در زدودن آثار منفي فرهنگ غرب

مي‌توان به راحتي ادعا كرد انقلاب اسلامي ایران، به جهت توجه به ارتقاي باورهاي ملی و مذهبی مردم، موجب ايجاد تحولي مثبت در فرهنگ ملي شده است.

در پایان، ضمن تشکر از دعوت اینجانب به این کنفرانس، برگزاری موفق این نشست را به برگزارگنندکان محترم تبریک عرض می کنم.  

 


٢٣:١١ - 1394/07/25    /    شماره : ٣٦٢٧٢٠    /    تعداد نمایش : ١٩٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران