گالری تصاویر
پیوندهای مهم
اخبار > بوستان تبریز در روسیه و قازان در ایران


  چاپ        ارسال به دوست

دیدار رسمی

بوستان تبریز در روسیه و قازان در ایران

 

با امضای توافق بین شهرداران تبریز و قازان پایتخت جمهوری تاتارستان فدراسیون روسیه در منطقه ولگا به صورت متقابل نام این دو شهر بر دو بوستان گذاشته می شود.

این توافق روز پنجشنبه بین صادق نجفی و ایلسور متشین شهرداران تبریز و قازان در این شهر و در چارچوب توافق خواهرخواندگی امضا شد تا مراحل بعدی اجرا شود.
در این مذاکرات که با حضور علی بمان اقبالی زارچ سرکنسول ایران در قازان برگزار شد، نجفی گفت: روابط خوب ایران و روسیه، فرصت ارزشمندی برای گسترش همکاری های استانی فراهم کرده است که طرفین باید از آنها برای تبادل تجربیات و انتقال فناوری ها همسو با اهداف توسعه شهرها بهره بگیرند.
وی همچنین از شهردار قازان برای شرکت در نشست بین المللی شهرداران شهرهای اسلامی در تبریز به مناسبت انتخاب این شهر به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال 2018 دعوت کرد.
نجفی در ادامه بر آمادگی برای همکاری در زمینه برگزاری نمایشگاه و اجرای برنامه های فرهنگی در مراسم سال 2018 تبریز با هدف معرفی قازان و نیز توسعه روابط اجتماعی، فرهنگی و ورزشی بین دو شهر تاکید کرد.
شهردار تبریز همچنین با ارزشمند خواندن پیگیری های سرکنسولگری ایران در قازان برای توسعه مناسبات بین شهری، زمینه های فراهم شده در این حوزه را بسیار گسترده خواند.
متشین شهردار قازان نیز در این دیدار با اشاره به چندین سفر خود به تبریز گفت که این شهر زیبا و با قدمت تاریخی بیش از چهار هزار سال است که ادامه همکاری ها و توسعه مناسبات را خواستاریم.
وی افزود: شهرداری قازان برای مشارکت در برنامه های تبریز 2018 تمایل دارد و برنامه حضور در مراسم پیش بینی شده را می پذیرد.
متشین همچنین با اشاره به راهیابی تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی 2018 روسیه، ابراز امیدواری کرد شهر قازان به عنوان میزبان بازی های تیم ملی جمهوری اسلامی انتخاب شود.

 

در دیدار صادق نجفی شهردار تبریز با آلبرت کریموف معاون نخست وزیر جمهوری تاتارستان فدراسیون روسیه بر توسعه همکاری ها در قالب استانی و در بخش های مختلف تاکید شد.

 

در مذاکرات هیات جمهوری اسلامی با حضور شهردار تبریز و علی بمان اقبالی زارچ سرکنسول ایران با هیاتتاتارستان به ریاست معاون نخست وزیر و وزیر صنایع و تجارت این جمهوری در شهر قازان که روز جمعه برگزار شد، زمینه ها و راهکارهای گسترش مناسبات استانی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت که محور اصلی گسترش روزافزون همکاری های صنعتی و بازرگانی بود.

نجفی با اشاره به سابقه خوب همکاری و روند رو به رشد مناسبات، از فعالیت صاحبان سرمایه و صنایع تاتارستان در آذربایجان شرقی استقبال و اظهار کرد: به گسترش همکاری های صنعتی در بخش های کشتی سازی، ماشین آلات صنعتی و کامیون سازی علاقه داریم و با توجه به حضور فعال شرکت های ایرانی در بازارهای کشورهای همسایه نیز امکان تعاملات مشترک در این زمینه وجود دارد
شهردار تبریز همچنین با اشاره به تاثیر مثبت وجود پروازهای مستقیم بر افزایش دامنه همکاری ها، از آمادگی برخی خطوط پروازی ایران از جمله آتا برای مشارکت در این بخش خبر داد.
کریموف وزیر صنایع تاتارستان نیز با مهم خواندن اجرای برنامه های توسعه همکاری ها و ارزشمند بودن پیگیری های سرکنسولگری ایران در قازان برای گسترش و پویائی هرچه بیشتر مناسبات، گفت: خواهان ارتقای سطح روابط با استان آذربایجان شرقی در همه بخش ها هستیم.
وی اظهار کرد: توانمندی های جمهوری تاتارستان در بخش پتروشیمی، ساخت کامیون، کشتی و هواپیما و همچنین گردشگری از زمینه های همکاری محسوب می شود که باید از آنها بهره گرفت.
نجفی و هیات همراه روز پنجشنبه نیز با ایلسور متشین شهردار قازان دیدار و در باره راهکارهای گسترش همکاری ها بین دو شهر در بخش های مختلف مذاکره کرد.

همچنین با امضای توافق بین دو شهردار، نام تبریز و قازان به صورت متقابل بر دو بوستان در هر شهر گذاشته می شود که در چارچوب توافق خواهر خواندگی انجام خواهد شد.

 

مجموعه ای از صنایع دستی استان آذربایجان شرقی به عنوان نماد فرهنگ و تمدن ایرانیان در غرفه همیشگی جمهوری اسلامی در موزه ملی قازان پایتخت جمهوری تاتارستان فدراسیون روسیه جای گرفت.

 

مراسم اهدای صنایع دستی امروز (شنبه) با حضور مقام های شهرداری قازان، نمایندگان رسانه های گروهی تاتارستان، صادق نجفی شهردار تبریز و علی بمان اقبالی زارچ سرکنسول جمهوری اسلامی در موزه ملی این جمهوری برگزار شد.

نجفی در این آئین با ارزشمند خواندن بنیادگذاری غرفه ایران در موزه قازان، اظهار کرد: شهر تبریز دارای 30 گنجینه با تاریخی طولانی و فرهنگی غنی است و در صددیم برای افزایش تعاملات در چارچوب هفته فرهنگی، در موزه ملی تاتارستان نمایشگاه صنایع دستی تبریز برگزار کنیم.
اقبالی زارچ نیز با اشاره به ایجاد غرفه دائمی ایران در این موزه با پیگیری سرکنسولگری ایران در نوروز سال جاری، همکاری شهرداری تبریز در افزایش آثار نمایشی موزه ملی تاتارستان را زمینه ساز توسعه مناسبات فرهنگی بر شمرد.

خانم سوتلانا ایزومایلووا معاون مدیر موزه تاریخ ملی تاتارستان نیز با تشریح ویژگی این گنجینه از جمله نگهداری بیش از یک میلیون اثر هنری و تاریخی، گفت: همکاری ارزشمند جمهوری اسلامی برای راه اندازی غرفه همیشگی ایران افزون بر امکان آشنایی بیشتر بازدید کنندگان با تاریخ و فرهنگ والای ایرانیان، دوستی دو ملت را نیز بیشتر می کند.

وی تاکید کرد که موزه ملی تاتارستان آماده همکاری های متقابل و بیشتر در زمینه های فرهنگی و تاریخی است.

در پایان مراسم نیز سند اهدای این مجموعه آثار فرهنگی بین معاون موزه ملی تاتارستان و نجفی شهردار تبریز امضا شد.

 

 

 

صادق نجفی شهردار تبریز و سرگئی ایوانف رئیس کمیته ملی گردشگری جمهوری تاتارستان در قازان پایتخت این جمهوری فدراسیون روسیه در باره همکاری های مرتبط مذاکره و برای افزایش مناسبات در این بخش توافق کردند.

 

در مذاکرات هیات ایرانی و تاتارستانی که روز شنبه با حضور علی بمان اقبالی زارچ سرکنسول ایران در قازان برگزار شد، رئیس کمیته ملی گردشگری تاتارستان به اهمیت توسعه روابط در این حوزه با توجه به ویژگی های مشترک فرهنگی، ارزش های انسانی، مذهبی و روابط کهن تاکید کرد.
مقام تاتارستانی همچنین با اشاره به سابقه خواهر خواندگی قازان و تبریز، اهمیت میراث تاریخی در هر دو شهر را مورد تاکید قرار داد و گفت: علاقه ویژه ای به توسعه روابط گردشگری با چمهوری اسلامی ایران و رفت و آمد متقابل گردشگران به ویژه با تبریز داریم.

رئیس کمیته ملی گردشگری تاتارستان در ادامه به توافق با شرکت های ایرانی برای برگزاری تورهای مشترک با هدف ارتقای همکاری ها در این بخش اشاره کرد.

وی همچنین توافق موجود بین تهران و مسکو در چارچوب لغو دو سویه نظام روادید برای گروههای گردشگری پنچ تا 50 نفره را نیز یکی دیگر از فرصت های افزایش تردد متقابل گردشگران بر شمرد.
نجفی هم در این دیدار اظهار کرد: تقویت همکاری های تبریز و قازان و رسیدن به توافق های بیشتر در مذاکرات برای دو طرف یک اولویت است.

وی همچنین به اهمیت مراسم ویژه معرفی شهر تبریز به عنوان پایتخت جهان اسلام در سال 2018 و برنامه های تدارک دیده شده در این زمینه از جمله با محور قازان اشاره کرد.
دعوت از رئیس کمیته ملی گردشگری تاتارستان برای سفر به تبریز در تابستان جاری و برگزاری سمینار معرفی این جمهوری توسط نجفی پیشنهاد شد که مورد استقبال قرار گرفت.
برگزاری هفته فرهنگی تبریز در قازان و همچنین امکان برقراری پرواز مستقیم بین دو شهر با هدف افزایش روابط گردشگری نیز در مذاکرات نجفی و ایوانف بررسی شد.

 

تاتارستان با 68 هزار کیلومتر مربع وسعت و سه میلیون و 876 هزار نفر جمعیت در منطقه ولگای روسیه در مرکز اروپایی و محل تلاقی رودخانه های ولگا و کاما واقع شده است

تاتارستان با 21 شهر بزرگ و متوسط، صدها شهرک و روستا به پایتختی قازان با بیش از یک میلیون نفر جمعیت که در 800 کیلومتری شرق مسکو قرار دارد از پیشروترین جمهوری های توسعه یافته صنعتی و نفتی روسیه محسوب می شود.

 


١٦:١٧ - 1396/04/19    /    شماره : ٤٦٥٠٧٤    /    تعداد نمایش : ٥١١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران