گالری تصاویر
پیوندهای مهم
اخبار > کنفرانس بین المللی وقف با حضور ایران در روسیه برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

روابط خارجی

کنفرانس بین المللی وقف با حضور ایران در روسیه برگزار شد

این کنفرانس بین المللی علمی روز سه شنبه با عنوان «وقف در روسیه: دوره معاصر و چشم اندازها» در قازان پایتخت جمهوری تاتارستان برگزار و در آن موضوعاتی همچون وقف در بین تاتارها در آخر قرن 19 و شروع قرن 20 میلادی، روابط بین نیکوکار و جامعه، چشم اندازهای توسعه نظام وقف در فدراسیون روسیه مورد بحث قرار گرفت.
سرکنسولگری ایران در قازان اعلام کرد: در این کنفرانس ، شرکت کنندگان از مناطق مختلف روسیه و نمایندگان نهادهای وقف از چندین کشور جهان شرکت داشتند.
رستم ولیولین معاون اول مفتی تاتارستان در تشریح پدیده وقف در اسلام گفت: وقف در واقع پدیده منحصر به فردی است که به جهان اسلام اهدا شد.
وی افزود: زمانی که انسان اموال برای رضایتمندی خداوند تحویل می دهد، برای این عمل اجر و پاداش معنوی در نظر گرفته شده است.
منصور جلال الدین مدیر کل بنیاد «وقف جمهوری تاتارستان» و معاون مفتی جمهوری تاتارستان شرکت کننده دیگر در کنفرانس گفت: متاسفانه گاهی اوقات مفهوم واقعی وقف را درست درک نمی کند. 
وی ادامه داد: آنها فراموش می کنند که اموال وقف بعنوان مالکیت سازمانهای دینی محسوب نمی شود و صرفا از درآمد آن می شود استفاده کرد.
جلال الدین گفت: در سایه میراث غنی دینی تاتاری و سنتهای دینی از یک طرف و سیاست حکیمانه ریاست جمهوری و ابتکارات اداره امور دینی مسلمانان این منطقه از طرف دیگر، تاتارستان از لحاظ توسعه یافتگی منطقه نمونه روسیه به حساب می آید. 
وی خاطرنشان کرد: در روسیه مفهوم وقف با نهاد اسلامی دیگری از جمله صدقه و زکات، اشتباه گرفته می شود. اغلب تصور این است که وقف برای تامین مالی هزینه های جاری مسجد، مدرسه یا روحانیت صورت می گیرد.
مدیر کل بنیاد «وقف جمهوری تاتارستان» گفت: هنگامی که جامعه نمی داند وقف چیست گفتگوی سازنده سخت است. علاوه بر این عدم وجود مبنای حقوقی برای توسعه نهاد وقف دچار مشکلی فراوانی می سازد.
وی افزود: امیدوارم بتوانیم بر اساس نتایج این کنفرانس، مقامات دولتی را به تصویب قانون در خصوص اموال وقف متقاعد کنیم.
علی بمان اقبالی زارچ سرپرست سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در قازان دیگر شرکت کننده کنفرانس با تاکید بر همیت وقف گفت: بدون شک این اقدامات برای جهان اسلام مهم هستند. در واقع احیای سنتها و ارزشهای اسلامی است که از زمان حیات رسول اکرم (ص) شروع شد.
علی بمان اقبالی گفت:در واقع وقف بعنوان یکی از مولفه های مهم نام نیک مشهور است و همچنین در فرهنگ ایران نقش ویژه ای ایفا می کند. پس از ورود دین اسلام به ایران، نهاد وقف به سنت حسنه تبدیل شد. البته نشیب و فراز هم داشت.
وی ادامه داد: لازم به ذکر است که در جامعه معاصر ایران اوقاف از نظر شکل و محتوا دچار تغییر شده است و در سال های اخیر با توجه به نیازهای روز جامعه روند رو به رشد یافته است.
سرکنسول ایران در قازان گفت: قدیمی ترین سند وقف مکتوب در ایران مربوط به یک خانم است که 850 سال قدمت دارد و به طور کلی در موضوعات وقف خانمها در ایران تاکنون نقش مهمی ایفا کرده اند که یکی از نمونه های برجسته آن مسجد گوهر شاد در شهر مقدس مشهد است.
در این کنفرانس، کارشناسانی از مراکز پژوهشی اسلامی از مناطق روسیه و جمهوری تاتارستان و ایران و اندونزی و کویت و چند کشور دیگر شرکت داشته و سخنانی در خصوص وقف بیان کردند. 


٠٠:٠٤ - 1396/09/05    /    شماره : ٤٨٨٠٠١    /    تعداد نمایش : ٤٥٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران