گالری تصاویر
پیوندهای مهم
اخبار > مصاحبه مجله اکسپرت تاتارستان با جناب آقای علی بمان اقبالی زارچ سرپرست سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در قازان


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه

مصاحبه مجله اکسپرت تاتارستان با جناب آقای علی بمان اقبالی زارچ سرپرست سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در قازان

بسمه تعالی

 

مصاحبه با مجله «Expert Tatarstan»

 

 

 • جنابآقایعلیبماناقبالیزارچ،شمانتایجبرقراریروابطتجاریبینایرانوروسیهوتاتارستانراچگونه ارزیابیمیکنید؟

 

ابتدا مایلم نوروز باستانی یعنی آغاز بهار طبیعت و شروع سال شمسی را به همه نوروز دوستان ، اتباع محترم تاتارستان و هموطنان ایرانی مقیم این جمهوری تبریک بگویم و امیدوارم سالی پر از خیر و برکت و امنیت و آرامش برای همه ابنا بشر خصوصا دو ملت دوست ایران و روسیه و ایران و تاتارستان باشد.

 اشتراکات وسیع تمدنی وتاریخی وفرهنگی بین ایران و تاتارستان واراده جدی مقامات عالی دو طرف در توسعه مناسبات فیمابین در سطوح مختلف، روند توسعه مناسبات را در مسیر ارتقا و توسعه روزافزون قرار داده است در حوزه­ی اقتصادی ،مجموعه ای از تلاشها وهمکاریها در چهارچوب روابط فدراسیون روسیه و جمهوری اسلامی ایران که در وضعیت  بسیار خوبی هم قرار دارد در حال انجام است. همکاریهای اقتصادی در حوزه انرژی و  حوزه صنایع سنگین در حال انجام است و ما هم تلاش داریم که این تعاملات اقتصادی را هم تقویت بکنیم و هم زمینه های جدید را به آن اضافه بکنیم. همکاریهای خوبی بین استانهای ایران و تاتارستان شروع شده و این کار را با جدیت داریم دنبال می کنیم که این همکاریها همچنان با گستردگی بیشتر در مسیر منافع دو ملت توسعه پیدا بکند و به عنوان نتایج این توسعه همکاری ها به رفاه و توسعه اقتصادی طرفین ، افزایش مناسبات فرهنگی ، توسعه ارتباطات علمی و دانشگاهی ، رونق صنعت گردشگری ، همکاری در عرصه محصولات حلال و بسیاری از موضوعات دیگر می توان اشاره نمودبه طور کلی سال 2017 مرحله مهمی در روابط دوستانه فدراسیون روسیه و جمهوری اسلامی ایران و به تبع آن روابط کشورمان با تاتارستان بود در این دوره هیاتهای بسیار زیادی در تمامی سطوح به ویژه در سطح رئیس جمهوری تاتارستان و چند استانداری و تهران مبادله گردید و ضرورت دارد از حماینهای تمام عیار جناب آقای مینیخانوف از فعالیتهای اینجانب و کنسولگری و روند رو به رشد تعاملات صمیمانه تقدیر نمایم

 

 • در سال گذشته شرکت تات نفت توافقات مهمی در حوزه نفت امضاء کرد. هیات اقتصادی خراسان رضوی به قازان سفر نمود. سفرهای استانهای دیگر ایران نیز مورد بحث قرار  گرفتند.در چه حوزه هایی می توانیم همکاریها را افزایش دهیم؟برای ایران چه حوزه هایی اولویت­دار هستند؟

 

        بر اساس اعلام منابع رسمی اقتصادی ایران در سال 2016 شرکت تات نفت در ردیف چند  شرکت نفتی خارجی بودند که موفق شدند پیش قرارداهای مهم نفتی با ایران امضا نمایند و از این حیث همکاری تات نفت با صنعت نفت ایران به تدریج به سطح همکاریهای اقتصادی کلان ارتقا می یابد

صنعت غذایی ، پتروشیمی ، گردشگری ، آرشیو ، بخش نمایشگاهی ، کشاورزی ، همکاریهای دانشگاهی  و علمی از مهمترین زمینه های مساعد همکاری فیمابین ارزیابی می شوند.

همکاری های استانی ، تعاملات در زمینه کشاورزی ، مواد غذایی ، همکاریهای علمی و دانشگاهی ، گردشگری ،پتروشیمی و همکاریهای مشترک اقتصادی در سطح منطقه ای و امکان صادرات مجدد کالاها و محصولات تاتارستان به کشورهای همسایه ایران با توجه به وجود مناطق ویژه اقتصادی در استانهای مرزی ایران اززمینه های مورد علاقه ایران در همکاری با تاتارستان می باشند

 

 

 • آیا شما در فعالیتهایتان توجه خاصی از طرف نمایندگان بخش خصوصی ایران نسبت به روسیه احساس می کنید؟ با تاتارستان چطور؟قاعدتاً،با چه سوالاتی به شما مراجعه می کنند؟ تجار ایرانی به کدام پروژه ها در روسیه علاقمند می باشند؟

دراولین نمایشگاه اختصاصی ایران در تاتارستان در اواخر 2017 ، بیش از 80 نفر از نمایندگان  40 شرکت ایرانی حضور داشتند که شرکتهای فعال در بخشهای مواد غذائی ، پوشاک ، صنایع دستی ، پتروشیمی ، لوازم الکتریکی و کشاورزی با استقبال خوبی مواجه گردید و برخی توانستند به تفاهمات اولیه با طرفهای تاتاری دست یابندبا برقراری تماسهای متعدد ومداوم در بازه زمانی اخیر بین سطوح مختلف دولتی وخصوصی تاتارستان وایران ، اکنون طرفین از مرحله ارزیابی وشناخت ظرفیتها و زمینه های همکاری در حال عبور به مرحله تعریف پروژه های همکاری و عملیاتی ساختن ایده های تعامل هستند

 

 • تجار روسی به مشکلات مرتبط با انتقال وجه هنگام انجام عملیات تبادل و پرداخت اشاره کردند. همه می دانند که زیرساختهای قابل­اعتماد برای افزایش تجارت بین دو کشور حائز اهمیت است. یا این مسائل در حال حاضر رفع شده اند؟

با اراده جدی طرفین مشکلات موجود شناسائی و به تدریج راهکارهایی برای رفع آنها با توافق مشترک حاصل می گردد که در آخرین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه در مسکو در مارس سالجاری ، برخی از این موضوعات مورد بررسی قرار گرفت و تصمیمات خوبی در زمینه افزایش همکاریهای بانکی و مالی و تسهیل انتقالات ارزی فیمابین اتخاذ و طرفین نسبت به اجرای آن طی مدت کوتاه در آینده نزدیک توافق نمودند. طبیعی است که بخش تفکیک ناپذیر توسعه مبادلات اقتصادی امکان  انجام راحت انتقالات و تبادلات بانکی و ارزی است و باید این تسهیلات در بخشهای مورد نیاز افزایش یابد و طرف ایرانی از آن استقبال می نماید.

 

 • میر بیزنس بانک که متعلق به بانک مرکزی ایران است، دفاتری در مسکو وآستراخان دارد. در عین حال که کنسولگریها در سه شهر مسکو، آستراخان و قازان دایر می باشند.

به نظر شما، آیا افتتاح شعبه میر بیزنس بانک در قازان امروز ضرورت دارد؟ آیا در این مورد پیشنهادهایی  بوده است؟ آیا توافقاتی در این مورد وجود دارند؟

           با توجه به شروع همکاریهای اقتصادی با تاتارستان و تصمیم برخی شرکتهای ایرانی جهت تاسیس دفتر در    قازان  و تلاش برای راه اندازی پرواز مستقیم و نیز حضور هزاران ایرانی د رجام جهانی سالجاری و افزایش گردشگری بین طرفین ، افتتاح شعبه این بانک د رقازان از حمایت این نمایندگی برخوردار است و پیشنهاداتی را جهت بررسی این موضوع مطرح نموده است .

 

 • به نظر شما، موضوع پرداخت های متقابل با ارزهای ملی روسیه و ایران چه وقت می تواند اجرایی شود؟ آیا طرفین به آن نیاز دارند؟ در این صورت، موضوع اتصال ارزهای ملی به برخی ازاستانداردهای دیگر، احتمالاارزهای دیگروجوددارد. چه چیزی معیار ارزش می تواند باشد؟

در ماه آگوست سال 2017 بانک مرکزی روسیه و بانک مرکزی ایران یادداشت تفاهم مربوط به همکاری متقابل را در چارچوب جلسه کارگروه مربوط به همکاری مالی-بانکی کمیسیون دائم همکاری اقتصادی تجاری ایران و روسیه امضاء کردند.  از نظر فنی بین بانک های کارگزار مواردی بود که در کمیسیون اخیر قرار شد طی هفته ی آینده بانک های تجاری آنرا انجام دهند. برای آنکه بانک مرکزی این مسئله را حل کرده است و بانک های تجاری به عنوان کارگزار در هفته ی آینده این موارد را حل می کنند تا دارندگان کارت های شتاب ایران و روسیه بتوانند این تبادلات را انجام دهند. حتما اثر مهمی در زمینه رفع نیازهای توریست ها دارد و همچنین بحث تجاری و ارز ملی مطرح است که باید دنبال شود و زمان بیشتری می برد، ضمن اینکه رابطه ی کارگزاری بانک ها به خوبی در حال اجرا ستدر عین حال که توافقنامه ای برای تامین اعتبار طرحهای عمرانی بین بانکهای ایرانی و روسی در فوریه 2018 امضا شد

 • زیرساختها برای تحویل محصولات، نقش مهمی در برقراری همکاریها بین کشورها ایفا می کند.با توجه به اینکه در ایران فعالیتهای شرکتهای خارجی، دریافت گواهینامه مورد نیاز برای آنها، به شدت سخت است، به منظور تسهیل این روندها برای ورود شرکتها به بازار ایران مقامات کشور چه اقداماتی رااتخاذ می نمایند؟

در زمینه فعالیت شرکتهای خارجی و سرمایه گذاری در ایران تسهیلات متنوع و جذابی تنظیم شده است که بارزترین حقوقی که به شرکتهای سرمایه‌گذار خارجی تعلق می‌گیرد، شامل موارد ذیل می‌باشـد:

الف) انتقال سود و سرمایه و منافع آن به ارز خارجی؛ دریافت خسارت ناشی از سلب مالکیت و ملی شدن سرمایه خارجی؛

ب) دریافـت خسارت ناشی از وضع قوانین یا مصوبات دولت که موجب ممنوعیت یا توقف اجرای قراردادهای مالی سرمایه‌گذار خارجی گردد؛

پ) برخورداری از رفتار یکسان و برابر نسبت به سرمایه‌گذاران داخلی.

ج) تبدیل و انتقال وجوه ناشی از قراردادهای مختلف سرمایه‌گذاری و انتقال تکنولوژی به ارز خارجی

چ) تبدیل و انتقال اصل و سود تسهیلات مالی مربوط به سرمایه‌گذاریهای خارجی؛

ح) ارجاع اختلافات سرمایه‌گذاری به محاکم داوری بین المللی

خ) استفاده از کارشناسان خارجی در امور مربوط به پروژه‌های سرمایه‌گذاری

د) انجام صادرات بدون سپردن تعهد برای برگشت ارز حاصله به کشور

ه) دسترسی مستقیم و امکان برداشت ارز حاصل از صادرات از حسابهای امانی بانکی در خارج از کشور.

 

 • به احتمال زیاد، فعالیت یک شرکت حمل و نقل که مسئولیت تحویل بار، ترخیص بار از گمرک، تعامل با ارگانهای دولتی، گزارشگری مالی و شاید بعضی از ریسک ها را بر عهده دارد، کارآمدتر باشد. آیا زمینه برای راه اندازی چنین شرکتهایی فراهم شده است؟ احتمالاً شرکت های دو کشور می توانند به همدیگر کمک کنند. چه چیزی تاکنون مانع ظهورآنهاشده است؟

شرکتهای حمل و نقل متعددی در ایران فعالیت می نمایند و برخی دارای دفاتر نمایندگی هستند و نیز امکان تاسیس شرکتهای خارجی د رایران هم به صورت سرمایه گذاری و هم مشترک با طرف ایرانی وجود دارد و آئین نامه ویژه ای در این زمینه وجود دارد

 

 • آیا شبکه کنسولی ایران، شبکه مراکز صدور روادید گسترش خواهند یافت؟ آیا از طرف گردشگران و کارآفرینان روسیه علاقه به ایران بیشتر شده است؟

طی یک سال گذشته در زمینه صدورانواع  روادید  برای اتباع روسیه و بسیاری از کشورهای دیگر در ایران تسهیلات بسیار خوبی  برقرار شده است و صدور روادید  جهت تجار و گردشگران درفرودگاههای ایران به راحتی انجام می گیرد و تسهیلات بیشتری با توافق طرفین در آینده جهت گردشگران بررسی و انجام می گیرد. همچنین در خصوص لغو روادید گردشگری گروههای 5 تا 50 نفره موافقتنامه ای امضا و زیرساختهای لازم در حال آماده شدن برای اجرا می باشد

 

 • آقای مهدی سنایی طرفدار برقراری تعاملات با مناطق جنوب روسیه بود، زیرا جنوب روسیه و به خصوص داغستان، نزدیک ترین نقاط برای تحویل محصولات از ایران می باشد. در این صورت نقش تاتارستان چه طور است؟

زمینه سازی برای توسعه همکاری های تجاری و اقتصادی میان استان های ایران و روسیه، ابزاری برای ارتقای سطح مبادلات دو کشور به سطح قابل قبول است.  استان ها و مناطق مختلف ایران و روسیه به دلیل برخورداری از مزیت های نسبی، دارای توانمندی تحرک بخشی به مبادلات تجاری دو کشور در سطح ملی می باشند، و لذا باید برای به فعلیت رساندن پتانسیل های موجود در این زمینه تلاش کرد.برگزاریسمینارهای اقتصادی به منظور بررسی موانع گسترش همکاری‌های اقتصادی استانی و معرفی و ایجاد ارتباط و همکاری بین استان‌هایی که همپوشانی نیازها و تولیدات دارند مناسب ارزیابی می گردد.

طی یک سال گذشته تلاش تازه ای برای توسعه همکاریهای  اقتصادی استانی آغازشده است وهیات اقتصادی استان خراسان رضوی ایران به قازان سفرنمود وتوافقات وتفاهمات خوبی حاصل گردید همچنین سفر هیاتهای نیز از تاتارستان به درسال جاری انجام خواهد شد گزارش کمیته دولتی گردشگری تاتارستان مبنی بر افزایش یک ونیم برابری تعداد گردشگران ایرانی درتاتارستان درسال 2016 و ادامه این روند در سال 2017 و چند برابری آن در سال 2018 ( با توجه به برگزاری جام جهانی فوتبال) بیانگر افزایش سریع تعاملات است و با توجه به اشتراکات تاتارستان و ایران و مزیتهای این جمهوری روشن است درهمکاریهای استانی با ایران ، تاتارستان نقش  جایگاه مهمی دارد

 

 • تاتارستان در مرکز روسیه قرار دارد و همچنین پایتخت مسلمانان روسیه می باشد. در خاک آن آکادمی اسلامی بولقار تاسیس گردیده است. آیا با راه اندازی پرواز مستقیم بین تاتارستان و ایران، این امر (جمله قبلی) می تواند به توسعه تجارت فیمابین با استانهای ایران کمک کند؟ یا ارتباطات با استانهای ایران بیشتر در تبادلات فرهنگی و گردشگری را می بینید؟

برخی شرکتهای هوایی ایران مذاکرات متعددی را در اواخر سال 2017 د رخصوص برقراری پرواز مستقیم بین قازان با تهران و مشهد و نیز کیش د رجنوب ایران انجام دادند و تفاهمات اولیه حاصل شده است و امیدوارم  بیش از برگزاری جام جهانی فوتبال در قازان و سفر هزاران ایرانی برای تشویق تیم ملی فوتبال ایران شاهد برقراری پرواز مستقیم با قازان نیز باشیم 

 

 • پروازهای متعددی روسیه و ایران را به هم پیوند می دهند، در روسیه 3 مرکز صدور روادید (مسکو، قازان، آستراخان) فعالیت می کنند. یکی از رویداد مهم این است که روسیه و ایران در خصوص لغو روادید برای گروههای توریستی به توافق رسیدند. گردشگران ایرانی در تاتارستان ظاهر شدند. به نظر شما، قازان چقدر برای توریستهای ایران جذاب است؟ چه جاذبه های توریستی برای اهالی ایران بیشتر مورد توجه قرار می گیرند؟ برای خود شما چه جاذبه هایی در تاتارستان جالب تر بودند؟

افزایش اطلاعات و شناخت متقابل مردم تاتارستان و ایران از یکدیگر ، حضور برخی ورزشکاران ایرانی در تاتارستان ، برگزاری جام جهانی ، برگزاری نمایشگاههای اقتصادی و سفر متقابل مسئولین عالی رتبه دو طرف ، تشابهات و اشتراکات تاریخی و تمدنی و حمایت دو کشور ایران و روسیه از توسعه همکاریهای استانی و افزایش سریع تعداد دانشجویان ایرانی در قازان ( بیش از 250 دانشجو )از جمله عوامل رونق گردشگری در روابط ایران و تاتارستان هستند .

 

 • راجع به سفرهای توریستی اهالی روسیه چطور؟ آیا ایران برای پذیرش میهمانان حاضر است؟ مقرر شد که در سال 2018 از قازان پروازهای جدید راه اندازی شوند. آیا می دانید کدام استان ایران می توانند میهمانان تاتارستانی را بپذیرد؟ شرکتهای توریستی ایران چه استراحتهایی را پیشنهاد می کنند؟

علاوه بر جاذبه  های گردشگری ایران از لحاظ تاریخی ، فرهنگی و طبیعی برای گردشگران روسیه ، امکان سفر گردشگران تاتارستان درطی زمستان به سواحل جنوبی ایران در خلیج فارس و جزیره کیش در صورت وجود پرواز مستقیم  و استفاده از سواحل زیبا و آفتابی آن می تواند با استقبال خوبی مواجه گردد شرکتهای گردشگری عمدتا با محور تورهای تاریخی ، فرهنگی ، کویر ، سواحل و تورهای مذهبی و سلامت انتخابهای خوبی به مشتریان خود می دهند

 

 • یکی از مسائل مهم در برقراری روابط نزدیک، رفع مشکلات زبانی می باشد. مدیران شرکتهای توریستی تاتارستان آموزش زبان فارسی را برای راهنماهای گردشگری در دستور کار دارند.آیا در ایران زبان روسی می خوانند؟ زبان انگلیسی در کشورتان تا چه حدی رایج است؟

بسیاری از مردم ایران قادر به تکلم به زبان انگلسی هستند و نیز در دانشگاههای متعددی د رایران زبان روسی تدریس می گردد . همچنینن بیش از یک صد دانشجوی روسی د ردانشگاه فدرال قازان و دانشگاه اسلامی روسیه در حال مطالعه و فراگیری زبان فارسی هستند

 

 • از جمله حوزه های اولویت دار ایران، توسعه گردشگری پزشکی با هدف تبدیل به شدن به مرکزپزشکی خاورمیانه می باشد. آیا طرح ارائه گردشگری پزشکی برای اهالی روسیه مخصوصا با توجه به اینکه کشورتان با کشت گیاهان دارویی همیشه مشهور بوده، وجود دارند؟

در سفر هیات اقتصادی خراسان رضوی به قازان و نیز در جریان سفر اخیر دبیر کمیته ملی گردشگری تاتارستان به این استان موضوع برقراری توریسم سلامت مطرح و بین شرکتهای دو طرف مورد مذاکره و بررسی قرار گرفت و بر اساس نتیجه گیری اولیه این شرکتها تاتارستان و ایران هر کدام در بخشی از این حوزه دارای ظرفیت  و پتانسیل بهتری است که طرفین در خصوص بهره برداری از ظرفیتهای متقابل در حال رایزنی و مذاکره هستند 

 

 • در ایران سهم قابل توجهی از اقتصاد متعلق به دولت است. آیا مقامات در حال حاضر اقداماتی در راستای توسعه کسب و کار خصوصی و کاهش سهم دولت در اقتصاد به عمل آورده اند؟ آیا در این مسیر دست آوردهایی وجود دارد؟

تدوين و تصويب برنامه‌هاي بازسازي اقتصادي، اجتماعي در قالب برنامه هاي اول و دوم توسعه جهت بهبود عملكرد شركت هاي دولتي و حضور فعال‌تر بخش خصوصي در اقتصاد بستر لازم جهت خصوصي سازي را فراهم كرد. در ادامه اين مسير طي قانون برنامه سوم توسعه نيز برنامه خصوصي‌سازي شركت‌هاي دولتي را تحت عنوان ساماندهي شركت هاي دولتي و واگذاري سهام آنها دنبال گردید. در طول اجراي برنامه سوم توسعه، سازمان خصوصی سازي به موجب ماده (15) اين برنامه و با تغییر اساسنامه سازمان مالی گسترش مالکیت واحدهاي تولیدي تشکیل گردید. سازمان خصوصی سازي یک شرکت سهامی دولتی وابسته به وزارت امور اقتصادي و دارایی و داراي شخصیت حقوقی و استقلال مالی است و رئیس کل آن معاون وزیر امور اقتصادي و دارایی می باشد. در حال حاضر مرکز این سازمان در تهران است و در سایر استان هاي کشور دفتر و یا نمایندگی ندارد.با ابلاغ سياست هاي كلي اصل (44) قانون اساسي ابلاغي توسط مقام معظم هبري در سال 1385، مبني بر فراهم شدن بستر حضور بخش غير دولتي در فعاليتهايي كه به موجب اصل مذكور صرفا در اختيار دولت بوه است؛ و با تصويب «قانون اجراي سياست هاي كلي اصل (44) قانون اساسي» ، سازمان خصوصي سازي موظف گرديد تا در چارچوب اساسنامه جديد و با اهدافي از جمله «گسترش مالکیت در سطح عموم مردم»، «ارتقای کارایی بنگاه های اقتصادي»، «افزایش سهم بخش‌های خصوصی و تعاونی در اقتصاد ملی» و «کاستن از بار مالی و مدیریتی دولت در تصدی فعالیت های اقتصادی»، نسبت به انجام وظایف قانوني خود ، اقدامات مهمی را انجام داده است و ادامه روند خصوصی سازی همچنان در حال انجام است از جمله :

 • تهیه راهکارهاي تسهیل دستیابی به توسعه مشارکت عمومی جهت افزایش بهره وري منابع مادي و انسانی و توسعه توانمندي هاي بخش خصوصی و تعاونی و ارائه آن به هیأت وزیران براي تصویب.
 • اعمال نمایندگی وزارت امور اقتصادي و دارائی در امر واگذاري ها.
 • برنامه ریزي واگذاري سهام شرکت ها مشتمل بر شرایط و نحوه واگذاري سهام در چارچوب قوانین و مقررات مربوط پس از تصویب هیأت واگذاري.

 

 • این مجله شریک اطلاع رسانی اجلاس بین المللی «قازان سامیت» می باشد.آیا خود شما قصد دارید که از آن بازدید کنید؟ به نظر شما، اقتصاد اسلامی چه فرصتهایی را در توسعه اقتصاد کشورهای مختلف من جمله روسیه فراهم می کند. نهادهای مالی اسلامی بر توسعه همکاریهای متقابل بین کشورمان چه طور می توانند تاثیر گذار باشند؟

 

بله . من از ارتباط با رسانه ها و دست اندرکاران آن لذت می برم و خوشحال می شوم اگر امکان بازدید از نشریه شما فراهم گردد و ممکن است زمینه هایی نیز برای همکاری بین رسانه های ایرانی و نشریه شما شناسائی نمود.

 

لینک خبر:

https://expertrt.ru/interview/15460-alibeman-egbali-zarch-generalnoe-konsulstvo-podderzhivaet-ideyu-otkryitiya-ofisa-czentrobanka-irana-v-kazani.html


١٤:١٢ - 1396/12/28    /    شماره : ٥٠٥٥٥٥    /    تعداد نمایش : ٢٥٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران