امروز شنبه  ۹ اسفند ۱۳۹۹
مشاهده ۱۴۰
۱۳۹۹/۰۴/۱۸- ۱۳:۰۴

سفر علمی و آموزشی دانشگاه کازان در دانشگاه فردوسی مشهد

سفر علمی و آموزشی دانشگاه کازان در دانشگاه فردوسی مشهد

از 10 تا 16 آذر ماه سال 1396 برای اولین بار در تاریخ برنامه «سفیران آموزش زبان روسی در جهان»، مطابق با توافق بین وزارت آموزش و پرورش فدراسیون روسیه و دانشگاه فدرال کازان یک سفر آموزشی به جمهوری اسلامی ایران برگزار شد. "سفیران زبان روسی در جهان" یک برنامه داوطلبانه دانشجویان بین المللی است که شرکت کنندگان آن با استفاده از تکنیک های تعاملی،برگزاری سمینار و کلاس های آموزشی، دانشجویان خارجی را با زبان، فرهنگ و ادبیات روسی آشنا می‌کنند. زبان روسی را در خارج از کشور ترویج میدهند و گفتگوی میان فرهنگی بین دانشجویان روسیه و دانشجویان خارجی سازماندهی میکنند. در جهت آماده سازی برای اعزام داوطلبانه، اعضای گروه از سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در شهرستان کازان بازدید کردند. سرپرست و مسئول  اعزام، استاد و کارمند افتخاری آموزش عالی جمهوری تاتارستان، پروفسور،رییس دانشکده زبان روسی و ارتباطات بین فرهنگی دانشگاه فدرال کازان خانم بوچینا تاتیانا گنادیونا از اهداف و برنامه‌های مشترک برای همکاری بیشتر با دانشگاه فردوسی مشهد سخن گفت. جناب آقای شفقت از توضیحات مفصل ایشان  تشکر نمودند و به پرسش سفیران درباره سنت، تاریخ و شیوه زندگی  در ایران پاسخ دادند وهمچنین ابراز اطمینان کردند که پس از دیدار آنها از ایران، نظر سفیران آموزش زبان روسی در مورد این کشور به طور اساسی تغییر خواهد کرد. دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان یک دانشگاه مرجع برای سفر به ایران انتخاب گردید. این دانشگاه یکی از قدیمی ترین و بزرگترین دانشگاه‌ها و  یکی از پنج دانشگاه برتر کشور ایران میباشد. سرپرستی گروه سفرای زبان روسی را خانم پروفسور تاتیانا گنادیونا بر عهده دارد و چهار عضو دیگر این هیات را دانشجویان دکترای آموزش زبان روسی تشکیل می دهند: گولناز ماردانُوا، ماریا سیرِیکینا، آناستاسیا کُرشونُوا، نادژدا ماکریشنا.

هر روزه گروه اعزامی دانشگاه فدرال کازانکارگاه،کلاس و سمینارهای آموزشی  در مورد فرهنگ و زبان  روسی برای دانشجویان دو دانشگاه برگزار میکرد:

دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد، ۱۰دانشجو از دانشگاه بجنورد و هشت دانشجو از حوزه علمیه جامعه المرتضی تحت آموزش این استادان قرار گرفتند. در کل، در طول سفر علمی و آموزشی، 25 رویداد برگزار شد. سمینارهای آموزشی بررسی متدهای نوین تدریس زبان روسی توسط پروفسورتاتیانا گنادیونا برای اساتادان دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد. کلاس های اموزشی و  همچنین مسابقه ای تحت عنوان لف تالستوی به مناسبت سالگرد این نویسنده بزرگ روسی برگزار شد.

 در اختتامیه هفته زبان روسی که در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد؛ احسان قبول مدیر همکاری‌های علمی‌بین‌المللی و امور دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه فردوسیمشهد،  خاطر نشان کرد که روابط دانشگاه فردوسی مشهد با دانشگاه فدرال کازان در سطح قابل اعتنایی است. دکتر حسینعلی مصطفوی مدیر گروه زبان و ادبیات روسی دانشگاه فردوسی مشهد، کلاس ها و فعالیت های انجام شده را ستود. دانشجویان سفر آموزشی سفیران روسی به ایران را هفته طلایی نامیدند که باعث تغییر دیدگاه  آن‌ها در زبان روسی شده است. 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما