درباره جمهوری تاتارستان

اقتصاد

وضعیت اقتصادی تاتارستان : تاتارستان یکی از بزرگترین مراکز صنعتی است که نه تنها در روسیه، بلکه در سطح جهان شناخته شده است. بطور میانگین، حجم تولید ناخالص این جمهوری بیش از سه برابر رشد داشته و به رقم 620 میلیارد روبل می باشد (در حال حاضر هر دلار آمریکا در حدود 33 روبل و هر یورو در حدود 44 روبل) .

صنایع مهم تاتارستان عبارتند از: هواپیماسازی ، هلیکوپتر سازی، خودروسازی، چوب، صنایع سبک، ماشین سازی و فولاد، صنایع پزشکی و داروسازی، صنعت نفت و گاز، صنایع شیمیایی، صنایع غذایی، تولید ابزار، الکترونیک، اپتیک و کشتی سازی. از مجموع حجم تولید ناخالص این جمهوری، صنایع ماشین سازی 49/7%، تجارت 10/6%، ساختمان سازی 9/9%، کشاورزی 7/9%، حمل و نقل و ارتباطات 7% وسایر بخشها 9/14% را به خود اختصاص داده است.

تولیدات تاتارستان : انواع هواپیما ( تولید هواپیما زیر نظر مستقیم دولت فدرال روسیه است. بقیه محصولات را می توان  نفت، مازوت، گازوئیل، کائوچوی مصنوعی، استیرن، پلی اتیلن، الکل اتیل، محصولات شیمیایی، لاستیک اتومبیل، هلیکوپتر، انواع کمپرسور، یخچال، ساعت، تجهیزات پزشکی و چشم پزشکی، دستگاههای گرمایشی، کامیون و لوازم یدکی مربوطه، چوب، پوست، خز، دارو و عسل  نام برد که بسیاری از این اقلام به خارج از روسیه صادر میشوند. حجم صادرات تاتارستان پس از مناطق مسکو و تومِن، مقام سوم را در بین کلیه مناطق روسیه دارد. در حال حاضر این جمهوری با بیش از 100 کشور جهان رابطه تجاری و اقتصادی دارد .